Redirecting to another URL

Ours NEW 360° Gallery on www.antikpraha.com

Jak vznikl náš kalendář

Proč vlastně kalendář a zrovna takový? Možná si taky pokládáte takovou otázku. Chcete vědět, jak to bylo po pořádku?

Jak už možná víte, co nás vlastně ke starožitnostem a porcelánu dovedlo, pokud ne, podívejte se na můj další příspěvek, právě o vzniku našeho Antiku. Tak jen ve zkratce do úvodu. Podle sortimentu jistě sami vidíte, že se věnujeme primárně porcelánu, hlavně značce Royal Dux, ale i jiným, no zároveň nás fascinuje české sklo, proto se snažíme hledat krásné kousky, které perfektně doplní celkový vzhled každého interiéru. O tom je ale jiný článek.

Dnes je to o kalendáři, který vlastně ani není kalendářem jako takovým, vytvářeli jsme ho s láskou a myšlenkou, že časem se z něj jednou stane taky sběratelsky víc ceněný artefakt, nakolik je jich limitovaný počet kusů 100, kde jsou zobrazeny raritní modely produkce duchcovské porcelánky, právě ve stylu art deco s ještě vzácnějším červeným Saxe dekorem.

Již nějakou dobu jsme sbírali a prodávali porcelán Royal Dux, no v jeden zimní den se všechno změnilo a náš Antik dostal konceptuálně úplně jiné rozměry.  

Prvního prosince 2017 v 11h.našeho času začala zlomová aukce ve Velké Británii, konkrétně v aukčním domě Gardiner Houlgate, 9 Leafield Way, Corsham, Wiltshire.

Měli jsme tam vybraných několik nádherných kousků. Zřejmě někdo rozprodával celou sbírku milovníka art deca, kterým majitel nesporně byl. Můžete se sami podívat do katalogu, co všechno tam bylo možné zakoupit, každopádně bylo toho hodně.

Jenomže to znáte, peněženka není bezedná, takže je člověk chtě-nechtě postaven před nelehké rozhodnutí, co si tedy nakonec pořídí.

A tehdy se to stalo…  

Vybrali jsme si tři červené art deco tanečnice, které se ten den v aukci dražili s tím, že jsou tak krásné, že jsme se jednoznačně shodli na tom, že se určitě nebudou prodávat, ale zůstanou v naši soukromé sbírce, která se tehdy jen začínala rozrůstat.

Byli jsme úplně na začátku naši cesty, neměli jsme moc peněz navíc na kupování porcelánu, nakolik můj muž tehdy ještě pracoval jako soukromý řidič a já jsem se v té době starala o čerstvě narozené miminko a starší dceru, která chodila už do školky.

No láska k umění a porcelánu byla větší a větší, takže se postupně naše sbírka rozrůstala o další červené kousky, které jsme pečlivě každý den prohledávali napříč celým internetem. Byla to doslova posedlost, naši přátelé si z nás místy utahovali, protože neviděli ten přesah, který jsme tím chtěli časem docílit. Nyní to začínají pomalu chápat a postupně si již také rozšiřuji obzory, kam třeba jednou uloží své peníze jako dobrou investici. Což umění nepochybně je a dovolím si tvrdit, že jednou z nejstálejších a nejvíce postupně zhodnocujících na trhu.

      Vraťme se nyní zpátky ke kalendáři, nakolik jsem mírně odbočila …

Nevíme, jestli to byla náhoda, já věřím, že to byl osud a to, že jsme se rozhodli tehdy na aukci jít do červeného dekoru namísto modrého (podotýkám ne kobaltu), tak jsme snad uvedli Vesmír do pohybu, protože se od té doby postupně začali průběžně objevovat další a další červené modely.

Od doby, co mají aukční domy internetové aukce, dá se na internetu dohledat zpětně v archivech všechno, co se kdy online prodalo. Tak jsme se pustili do pátrání, chtěli jsme vědět, kolik jich od té doby bylo na trhu ještě v době, kdy jsme se tomu osobně nevěnovali.

Bylo to zvláštní, za posledních 20 let, kdy se draží také online, se prodalo figur značky Royal Dux ve stejném dekoru POUZE 15 MODELŮ, z toho jedna z nich byla dražena v prestižním aukčním domě Christie´s. 

Dvanáct z těch patnácti můžete shlédnout v tomto exkluzivním kalendáři, který jsme vytvořili spíš jako katalog modelů jednoho z nejraritnějších dekorů, které v krátké době art deca porcelánka exportovala do zahraničí.

Proč jsou tak vzácné?

  1. Jsou z porcelánu, který je nejvíc náchylný k rozbití, tudíž zničení krásy uměleckého díla
  2. Byly vytvořeny nejspíš na zakázku, ale to je pouze naše domněnka
  3. Jednalo se o exportní kusy, protože na českém trhu nebyly nikdy k vidění, natož ke koupi
  4. Pochází z období 1918-1938, identifikováno dle značení na podstavci
  5. Byly roztroušené po celém světě – Americe, Africe, Evropě, hlavně ve Velké Británii
  6. Pořizovací ceny také nebyly zrovna nejnižší
  7. Lampy byly exkluzivní modely, které byly již tehdy hodně luxusní záležitostí

 

Takže jsme bedlivě prohledávali trh se starožitnostmi a uměním, hledali další a další kusy, a tím pak rozšiřovali postupně naší soukromou sbírku i prodejní základnu sortimentu k prodeji.

Další dvě Španělky jsme koupili v anglických starožitnostech, každá byla několik set mil od sebe, ale cenově byly téměř totožné.

Lampu, která má modré stínidlo jsme pořídili taky v anglických starožitnostech. Poslední lampa (v kalendáři měsíc – červenec) byla nekompletní a pořízená v aukci, kam nás původně nechtěli ani zaregistrovat. Bylo to opravdu vtipné, člověk chce něco koupit a oni to zamítli. Museli jsme jim tam poslat již naši tehdy částečnou sbírku a najednou nás schválili. Největší radost má člověk ale stejně, když tu aukci vyhraje.

Nekompletní lampa byla trošku oříšek, než se nám ji povedlo dát do stavu, ve kterém je nyní. Všechny díly na ní jsou původní, kromě držáku, který nám vyráběl mistr kovotlačitel – do té doby jsem absolutně netušila, že něco takového existuje. Takže se nám postupně povedlo lampu zkompletovat a co je nejvíc super, že jsou všechny tři plně funkční.

Dámu s kuličkou jsme importovali se Severní Ameriky od soukromého sběratele, který to prodával na lokálním bazaru. Tu jsme objevili snad náhodou, protože se objevila náhle a nečekaně.

Další dámu, pro změnu v šortkách jsme dražili přes ebay, i tam se někdy objeví krásny kousek, byť o ní byl veliký zájem, my jsme byli rozhodnuti ji koupit za každou cenu.

Víte jak to je, když máte něco-sbírku, do které Vám chybí epický kousek, pohnete i nebem a zemí, abyste jej získali. Není to tak? Pak ta radost z výhry, předčí i tu nehorázně vysokou cenu. J

Ostatní se nám povedlo získat v různých aukčních domech po Velké Británií. Pocit, když je socha na cestě a vy doufáte, že dorazí vcelku a nepoškozená nikomu, kdo miluje porcelán, tomu to snad nemusím popisovat více.

Byť si připlácíme víc za dopravu a balné, jednou se nám to stalo osudným, konkrétně u posledního párového modelu, který k nám putoval ze švédského aukčního domu Bukowskis a ze kterého doteď dělají mrtvého brouka i po několikaměsíční reklamaci. Nebudu to tady rozepisovat více, protože by to zabralo minimálně další dvě strany, jak jsem byla rozčílená odůvodněním České pošty, nehledě na to, že i ten nejlepší restaurátor porcelánu ve střední Evropě se nebyl schopen zaručit za výsledek restaurování. Co víc k tomu dodat? Sami můžete vidět, že je pouze slepený, ale nám to nevadí, na kráse mu to neubírá, pouze mě zaráží doteď chování uvedené společnosti, nakolik v jejím postavení by si toto rozhodně neměla dovolit. Nicméně je to jejich vizitka a my jsme si z toho odnesli pouze tolik, že u nich, v případě, že by se objevil ještě nějaký model, který prostě musíme mít, tak si pro to raději zaletím osobně. Každopádně raději se jim snažíme vyhýbat obloukem, i když sledujeme, co mají v nabídce.

Nebylo snadné získat všechny tyto krásné tanečnice a lampy, no když člověk chce, cestičku si najde.

To, jak propastné cenové rozdíly jsou mezi stejným modelem a dekorem tady v ČR ve srovnání se zahraničím je až neuvěřitelné. Tam a myslím tím už taky Slovensko a další státy jsou neporovnatelně více ceněny než ve své rodné vlasti, což je poněkud smutné.

Proto jsme vytvořili tento kalendář ve spolupráci s tiskárnou Vision Print, která jako jediná v České republice disponuje strojem MGI JetVarnish od Koniky Minolty pro 3D lak a 3D zlacení a MGI Meteor na 2D metalické fólie a následní přetisk. Při výrobě tohoto kalendáře jsme použili unikátní kombinaci všech dostupných technologií, a co musím podotknout v MEGA ŠIBENIČNÍM TERMÍNU, který jsem jim zadala. Opravdu musím pochválit přístup všech kompetentních lidí, který se na něm podíleli, protože v takovém stresu a presu to bylo hodně náročný pro všechny zúčastněné.

Myslím ale, že výsledek stojí za to! Co říkáte?

Našim cílem je oživit někdejší slávu a popularitu značky Royal Dux, protože svou produkcí v minulosti si to rozhodně zaslouží. Snažíme se přivážet modely, které tady nejsou a zároveň vytvořit nejrozsáhlejší katalog všech modelů, které kdy porcelánka vyrobila. Bude to ještě běh na dlouhou trať, takže pokud byste nás chtěli podpořit v našem úsilí, budeme moc rádi, když si zakoupíte náš kalendář a stanete se součásti uzavřené komunity lidí, kteří mají rádi umění a zejména ART DECO.   

Připojte se k nám i Vy ještě dnes!

Koupit kalendář můžete ZDE

 

                                                                                                                                          Autor: Janka Girgošková